Bezpečnost, kriminalita, vězeňství a justice pro Brno

 

Bezpečnost, kriminalita, vězeňství a justice pro Brno.

2017

Máme opět plné věznice

srpen 2017
Žijeme v nejklidnější době v jaké jsme kdy žili. Na ulicích je bezpečno, kriminalita je velmi nízká, nikdo se nebojí chodit v noci po tmě venku.  Populace stárne, mladí neklidní kriminálníci skoro vymizeli. Počet trestných činů dlouhodobě klesá, převládají krádeže. Přesto máme plné věznice. Mohou za to recidivisté, tedy ti vězni, kterým pobyt ve vězení nepomohl se napravit. Nepomohla ani Klausova amnestie. Skoro všichni jsou zpět. V Evropě jsme po Litvě a Lotyšsku třetí zemí s nejvyšším počtem trestanců, na 100 000 obyvatel připadá 210 vězňů. V sousedním Rakousku je to jen 95. A jak si stojíme celosvětově? Nic moc. jsme mezi Azerbajdžánem a Guatemalou.
V takovém Holandsku pomocí hlídacích náramků a lepší práci s čerstvě propuštěnými dokázali velmi rychle snížit počet zavřených. Dokonce tak, že mohli dvě věznice pronajmout sousední Belgii.  

2016

Včelařství pro vězně

Pátek 10.června 2016 

Vcelarstvi

Včelařství je vhodné i pro vězně

Možná jste viděli v TV závěry ze skandinávských či holandských věznic. Cel, které spíše připomínají hotelový pokoj než věznici. Na severu jsou dokonce odsouzenci „drženi“ na ostrově bez trvalé ostrahy. Pokud si ale řekněme, že cílem vězeňství má být náprava odsouzených, bezpečná společnost s minimální kriminalitou, pak takový vězeňský systém je úspěšný.

Do českých věznic se ale vrací na sedmdesát procent vězňů. 70 % všech propuštěných vězňů pokračuje v kriminální činnosti, krade nám majetek, ubližuje na zdraví. To není dobrý stav. V Holandsku je recidiva jen třetinová. Aby nemuseli zavírat věznice pro nedostatek vězňů, nabízejí volná místa v celách pro odsouzené z okolních států. Sedmdesáti procentní recidiva je mnohem vyšší než i v sousedním Německu.

České Ministerstvo spravedlnosti si dalo nelehký úkol, snížit recidivu na 50 %. Jedním z prostředků jak pomoci odsouzeným je včelařství. Inspiraci je vězeňství v Norském oslu. Pravidelná péče o včely totiž vede ke zlepšení psychiky vězňů a snižuje jejich agresivitu. Včelaření je prý nejvhodnější pro vězně, kteří neumějí dodržovat pravidelný denní režim a nerespektují autority. Vedle včelaření se mají vězňové učit pěstovat ovocné stromky nebo pracovat v oboře pro daňky.
V současnosti, rok červen 2016, je v českých věznicích na 22 tisíc vězňů a každý měsíc jich 150 přibývá.
Jejich počet s již blíží počtu vězňů před Klausovou amnestii

Kdo je agresivní a kdo zabíjí

Jak upozornil Vojtěch Novotný, entomolog, asi 40 % savců se občas uchýlí k tomu, že zabijí – zavraždí
příslušníka svého druhu. Velryby či netopýři jsou mírumilovní, ale zvířata, co žijí společensky a hájí své
teritorium, mezi sebou bojují a zabíjejí se. K těmto zabijákům vlastního druhu patříme i my, lidé. Náši 
nejbližší příbuzní, šimpanzi, umírají ve 2 % rukou jiného šimpanze.

V Česku je již několik desetiletí úmrtnost vraždou kolem 0,1 % úmrtí. Zatímco mezi mírou dětské úmrtnosti, délkou života a bohatstvím společnosti / HDP je korelace (závislost), mezi počtem vražd a bohatstvím společnosti nikoliv. Japonsko či Singapur jsou 100x bezpečnější než-li Salvador či Jihoafrická republika. Rusko má stejná počet vražd na obyvatele jako chudá Nigérie či Etiopie, ale 15x více jak Polsko či Malajsie.

Vojtěch Novotný rovněž upozorňuje, že na počet vražd má vliv to, jak očekáváme že se bude napadený bránit. Pokud budeme předpokládat, že má zbraň, přepadneme jej rovněž se zbraní v ruce. A zabijeme jej. Pokud tedy uvolníme trh se zbraněmi, musí přibýt vražd.

Kriminalita dětí trvale klesá

Počet násilných trestných činů spáchaných dětmi nepřibývá. A jak říká Pavel Šámal, autor trestního zákoníku,
sociální vyspělost dnešních dětí je nižší než u dětí za první republiky. Tehdy byla trestní odpovědnost již
od 14 let, ale současně v tomto věku většina dětí končila školní docházku a nastupovala rovou do práce. A
začali se o sebe sami starat.

To, že dítě umí dnes s počítačem, dokazuje jen jeho znalosti, nikoliv stupeň dospělosti. Jak upozorňuje Pavel Šámal, kdybychom zavedli trestní odpoědnost d 14 let, potom by děti měli od 14 let měli být odpovědni za svůj život, včetně sexuálního. A nezapomínejme, že dívky se za 1.republiky ve 14 letech již vdávaly.

 

Podle šetření Francouzského institut pro výzkum veřejného mínění, tvoří stoupenci ortodoxních směrů v islámu
málo kvalifikovaná mládež s nedokončenou školní docházkou a s nedostatečným zapojením do trhu práce.
Mladí ve věku 15 – 25 let.

 

V letech 1945 až 1948 bylo u nás popraveno 67 žen. Za první republika ani jedna.
Všechny vražedkyně nakonec dostali od Masaryka či Beneše zmírnění trestu na doživotí.
Zdroj: Ženy na popravišti: Ivo Pejčocha, Jiří Plachý

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.