Brněnská Vlněna

 

Brněnská Vlněna – fotoreportáž ze dny, kdy se Vlněna (naposledy) otevřela než šla k zemi. Keltové, náhon potoka a Nový život.

Brnenska-Vlnena

Na střeše brněnské Vlněny. Jaká budoucnost asi čeká Brno?

Ve čtvrtek a v pátek 9. a 10. října 2014 proběhly komentované prohlídky areálu bývalého textilního podniku Vlněna v Brně, mezi ulicemi Dornych a Přízová.
Současný majitel, firma CTP, plánuje do deseti let většinu toho zbourat a postavit místo fabriky byty, kanceláře, hospody a obchody. Zůstat by měla jen tzv. Bochnerův palác na ulici Přízová, který je památkově nejcennější. Je to ta budova s hodinami co se zastavily v 6:05 a na střeše je logo Vlněna.

Čas bourání, čas stavění

Po 20 letech chátrání by bourání asi 50 objektů mělo začít co nejdříve. Původně CTP plánovala demolice již v roce 2014. Podle TV reportáže ČT1 ze čtvrtka 12.května 2016 začalo bourání až tento týden a mělo by skončit do listopadu 2016.  Bourání probíhá zevnitř. Zůstat by měly dvě budovy a jeden komín, jako připomínka let minulých. Stavět se má na jaře 2017 a hotovo by mělo být za 10 až 12 let. Tedy kolem roku 2030.

Nova-Vlnena

Vizualizace Nové Vlněny

Jaká bude Nová Vlněna

září 2016
Nové domy, byty, hospody, kanceláře a ulice. Nová Vlněna vzniká poblíž dosluhujícího autobusového nádraží Zvonařka, vedle nové Vaňkovky a poblíž nového brněnského nádraží. Investor CTP koupil pozemky bývalé textilky v roce 2011 od firmy Portland Trust. Projekt z architektonické dílny Studio acht počítá s 11 kancelářskými budovami s 8 až 9 patry, kde bude po dokončení 85 000 m2 kanceláří. Celkem se má prostavět 4 mld Kč. Hned v první fázi Vznikne 35 000 m2 kancelářských ploch, která mají být dokončeny v 1Q roku 2018.

Vlněna

Brněnská Vlněna

Součásti výstavby bude i obnova potoku Ponávka, dnes schovaného v kanálu. Z původních budov zůstane zachován a opraven památkově chráněny Bochnerův palác z roku 1860. To jen ten barák s logem Vlněna a zastavenými hodinami v průčelí.
Česko-holandské Studio acht dělá s CTP již dříve na Spielberk Office Center. Ve všech budovách budou v přízemí obchody, restaurace a služby. CTP provozuje i čtyř-hvězdičkový hotel Courtyard by Marriott, 15 pater a 201 pokojů.
Zdroj: Building World magazine, září 2016. Str. 56 až 59.

Vlněna

V nové Vlněně jsou motivem propojené čtyři budovy

Historie Vlněny, a co ji předcházelo

Podnik Vlněna vznikla po 2.světové válce sloučením několika podniků, z nichž ten největší – brněnský, založil v roce 1828 česko-německý podnikatel Johann Bochner. Po jeho smrti podnik vedla jeho manželka Anna. Ta jej roku 1856 předala synům Theodorovi a Edmundovi. Ti podnik rozšířili a zmodernizovali.
Podnikání šlo bratrům od ruky a tak roku 1895 byl dokonce jeden z bratrů, Edmund, který se věnoval i dobročinnosti, obdařen šlechtickým titulem s přídomkem Edler von Stražisko, plus erb s dvěma ozubenými koly.

Keltové ve Vlněně

3.června roku 75 před naším letopočtem
Během roku 2016 většina objektů Vlněny šla k zemi. A na uvolněné místo nastoupili na podzim 2016 archeologové. Ti tu odkryli pozůstatky po našich keltských předcích z období mezi lety 50 až 150 před n.l.. Je to jediné místo poblíž historického jádra Brna, kde se našly keltské pozůstatky. Nejbližším dalším keltským osídlením byly Maloměřice na severu a v Modřicích na jihu dnešního města. To, že toto území skoro na soutoku řeky Svratky a Svitavy, v zátopovém území, bylo dlouhodobě osídleno, mne překvapilo. 

Nahon

Středověké výdřevy potoka – spojnice řek Svitavy a Svratky

Při archeologickém průzkumu na jaře 2017 byly odkryty dřevěné „břehy“ mlýnského náhonu – koryta potoka, který dnes začíná u Alberta v Zábrdovicích, pokračuje pod Křenovou ulici a vlévá se v Komárově do Svratky. 

Vlněna

Vyčištěný pozemek Vlněny v březnu 2017


 

Závěrem

Brněnská Vlněna – fotoreportáž ze dny, kdy se Vlněna (naposledy) otevřela než šla k zemi. Keltové, náhon potoka a Nový život.

One thought on “Brněnská Vlněna

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.