Prezident Donald Trump a čím je tento levicový politik nebezpečný pro Brno a nás Brňáky

Donald-Trump

Donald Trump a Boris Johnson

Alternativní bílá není bílá, ale černá.
Alternativní pravda není pravda, ale lež.
Alternativní pravice není pravice, ale levice.

Jako Trump-ismus

leden 2017
Kdybych byl americkým občanem, volil bych Donalda Trumpa” Miloš Zeman, český prezident. Za tento a další výroky si náš prezident vysloužil přezdívku “český Trump“. Sám ji několikrát i použil. Přitom poprvé tento přídomek použila ruská televize RT.
Která část českého politického spektra podporuje a fandí (nebo fandila, než se znemožnil)  novému sever-americkému prezidentu? Jsou to politici vlevo či silně vlevo. Vedle Miloše Zemana je to i bývalý prezident Václav Klaus a jeho syn, řadový člen ODS. Strany, která se čím dále více posouvá vlevo. Triumf amerického miliardáře chválil i Tomio Okamura, zakladatel silně levicové strany Přímé demokracie. Líbí se mu ochranářství a obchodní a cestovatelské bariéry.  A pak novo-strana pana Rebejška – Realisté. Uvidíme, jestli jejich “jako Trump-ismus” vydrží aspoň přes léto. Nebo budou raději chtít, aby voliči na jejich “jako Trump-ismus” rychle zapomněli. Více o zmatení pojmů Pravice & Levice v tomto příspěvku.

Být jako On

17.dubna 2017
Na příchodu Mesiáše je nejlepší očekávání. Než přijde, můžete snít a přát si, že On vyřeší všechny vaše problémy. Jste tlustý, soused vydělává více, máte křivé nohy a na hracích automatech ne a ne vyhrát? Štvou Vás politici, migranti, zaměstnavatel? Máte problémy s občany Grónska?

Do příchodu spasitele si jeho příznivci slibují od Mesiáše věci nesplnitelné, dětinské, naivní a mnohdy vzájemně protichůdné. Zvláště tehdy, když samozvaní Mesiášové, velkohubí žvanilové, ráno slibují opak toho, co odpoledne a o večerním projevu a vzkazu na twiter-u ani nemluvě.

A pak to přijde. Mesiáš vyhrává volby a ujímá se vlády A Vy najednou zjišťujete, že to není ten spasitel, který vyřeší všechny Vaše problémy a mindráky. Dokonce jedná proti vašemu přesvědčení. Zradil Vás. Zradil vaše očekávání. A Vy, který jste jej očekával, dokonce se k němu před volbami veřejně hlásil. Vy, který jste tleskal a skákal radosti skoro až do stropu, když zvítězil nad Mišel Obamovou, se najednou máte před svými sousedy, přáteli a kolegy stydět? Stydět, jak jste byl naivní hlupák a blázen, když Vám říkali, že to není žádný Mesiáš, že je to jenom velkohubý žvanil, který říká to, co chcete slyšet? A Vy jste je neposlouchal.

Kde jsou dnes všichni ti vítači příchodu Donalda Trumpa a ti, kteří chtěli být „Jako On“? Kde jsou dnes ti, kteří slavili jeho příchod, od Zemana, přes Klause starého i toho staršího, přes všechny ty Rebejšky se svými Racionalisty? Najednou nevědí co teď.
Prezident Trump dělá opak toho, co si „Jako On“ mysleli, že bude dělat. Svůj boj proti establishmentu začal tím, že jmenoval vládu s rekordním počtem miliardářů. Boj proti „zlým“ bankám začal jmenováním ministra financí z řad těch „zlých“. Jeho mírové aktivity začaly jmenováním rekordního počtu generálů a bývalých vojáků za ministry a poradce. Jeho „Jako On“ spílali Obamovi jako válečnému štváči, který za svoje dohodu o neútočení v Sýrii dostal Nobelovou cenu míru. Trump bez váhání pošle rakety a k Severní Korei Válečnou flotilu. To není ten mírový aktivista, o kterém všichni „Jako On“ snili. O vztazích s Ruskem ani nemluvě. Co teď?

Váš mozek se brání. “Nejsem přece hlupák”. Už to máte. Už přicházejí konspirační teorie, že Trump je vyměněný, že je to jen zombí v rukách iluminátů nebo těch proradných Čechů, kteří už po staletí chtějí ovládnout celý svět a proto na něj poslali tu českou ženskou Ivanu, která jej má dnes v hrsti.

Straňte se velkohubých žvanilů a falešných Mesiášů, kteří slibují, že Váš život udělají šťastnější. Vy zhubnete, váš soused přijde o práci a / nebo mu chcípne koza. Jen aktivní lidé jsou šťastní. Peciválové a věčný nadávači jsou vždy nešťastní, a chudí.


“Osm let Rusové válcovali Obamu, posilovali a posilovali, vzali si Krym a rozmístili střely. Slabost!”
Trump a jeho březnový Tweet

“Rád o sobě přemýšlím jako o flexibilní osobě. Nerad říkám, kam jdu a co udělám”
Donald Trump na připomínku, že jedná nepředvidatelně a impulzivně.
Citováno v březnu 2017 New York Times.

Poradci končí

březen 2017
Zdá se, že Trumpovi nenaletěli jen dělníci z rezavého pásu USA, kdysi voliči Demokratů. Nejen anti-kapitalisté z hnutí Occupy Wall street, ale i jeho poradci z volební kampaně. Bývalý národně bezpečnostní poradce Michael Flynn výměnou za imunitu se chystá vypovídat. Volební manažer Paul Manafort je už taky odejit. A strategický poradce Steve Bannon, který tak snil o koalici západních “konzervativců” s Ruskem, byl na začátku dubna 2017 už taky odvolán. Těch pár týdnů dělal strategického poradce. Si mysleli, naivkové, že mají Trumpa ochočeného. Ale věřte někomu, který ráno říká opak co odpoledne.

únor 2017 
Americké jaro 2011 a hnutí Occupay Wallstret jsou ideovými základy úspěchu Donlada Trumpa. Ve stanech levicových radikálů, kteří na jaře 2011 horovali proti globalizaci, proti volnému trhu, proti stávajícím pořádkům a establishmentu, právě v těchto stanech ze zrodil fenomén Trump.

Trump jako novodobý Che Guevara?

Ono to snad nakonec s tím levičáctvím nového amerického prezidenta nebude tak horké. Na jaře 2016 jsem četl rozhovor s Trumpovým obchodním partnerem, který řekl: “Vůbec si nevšímejte toho, co Trump říká. On chce
jenom vyhrát volby.” Bude to asi velké zklamání pro jeho levicové voliče a obdivovatele.
Americký akciový trh, po prvním šoku, rychle posiluje, největší přírůstek mají americké banky a tak se již spekuluje, zda-li ministrem financí bude někdo z Goldman Sachs – že by Steven Mnuchin, který mimo jiné financoval film Mad Max, Nebo někdo od JP Morgen, Jamie Dimon?
A co na to asi říkají a jak se asi cítí příznivci Trumpa z Occupay Wallstret?

Z kozy zahradníka

Ředitelem CIA bude kongresman z Kansasu Mike Pompeo, stoupenec práva vlastnit zbraň, kritik potratů a obhájce
trestu smrti pro zrádce Edwarda Snowdena.
Šéfem agentury pro životní prostředí bude jistý Scott Pruitt. Ten je slavný tím, že odmítá tézi o globálním oteplování a pokud snad existuje, není určitě zapříčiněna lidmi co znečišťují naši planetu. Sám pak vedl několik soudních sporů proti Agentuře pro životní prostředí. Tomu se říká udělat z kozy zahradníka.

Nominace Scotta naopak povzbudila zástupce ropného průmyslu, protože tento krok potvrzuje slib Trumpa z předvolební kampaně, že přestane regulovat dobývání ropy a plynu na území USA. Ale aby to nebylo tak jasné, zatímco Trump v předvolební kampani tvrdil, že globální oteplování je podvod, který si vymyslela Čína, aby poškodila americkou ekonomiku, pro list The New York Time pak Trump již nějakou spojitost mezi oteplováním naši planety a činnosti člověka připustil a na počátku prosince se Trump dokonce sešel s Alem Gorem, jež je velkých bojovníkem proti změnám klimatu. 
Tak, a teď si vyberte.

 

Stalo se před volbami

Hillary Clintonová je nejméně inspirující a nejméně charismatická kandidátka na post amerického prezidenta v celé historii USA. A jediným důvodem proč jí volit je Trump. Takto trefně zhodnotil Roman Joch ženskou kandidátku na post prezidenta USA. (LN, 30.června 2016, str. 8)
Což je sice pravdivé, a smutné – dodávám.

Donald Trump je nebezpečný

Ne kvůli nastávající válce s Čínou, tu lidstvo třeba i přežije, ale protože chce, jako správný levicový politik, dát přednost okamžité “záchraně” pár pracovních míst za cenu devastace přírody před její dlouhodobou ochranou. Trump opakovaně řekl, že chce odstoupit od dohody z Paříže, která zavazuje státy snížit znečišťování naši planety. Pokud odstoupí USA, přidají se další velcí znečišťovatelé: Indie, Rusko a Čína. A 25 roků vyjednávání je vniveč.
Ke zrušení ochrany naši Země před znečišťováním se už i v Česku přihlásil první zástupce levice, místopředseda senátu Jaroslav Kubera z ODS. Když dohodu z Paříže o snižování znečištění označil za “podvod
tisíciletí.” Jen více tun oxidu uhličitého, ještě rychlejší oteplování planety Země, větší sucha a postupující pouště, ještě větší proud uprchlíků z Afriky a Arabského světa.

Trumpland

20.října 2016
Michael Moore in Trumpland“ to je název nového dokumentu režiséra Michaela Moora.
Snímek, který vznikl za pouhých 11 dni, vyjadřuje Moorovu obavu z toho, že by Trump mohl zvítězit a stát se americkým prezidentem. Paradoxně, sám Moore je / byl zastáncem neúspěšného kandidáta demokratické strany – Bernieho Sanderse, který zastával krajně levicovou politiku a jehož argumenty a slovník v mnohém přebral Trump.

„Nechci, aby zvítězil“ řekl Moore na adresu Trumpa „Ale říkám už měsíc, že voliči ze střední vrstvy na americkém středozápadě budou Trumpa volit, protože jej vidí jako takový Molotový koktejl, jejž mohou hodit do Washingtonu a dát to sežrat těm, kteří mohou za jejich mizerný život.“
„Tato země nepotřebuje hororový film o Donaldu Trumpovi. Ten si produkuje úspěšně sama“ řekl režisér Moore.

Trump je socialista

“Trump je čistý nacionální socialista, zastánce velkého státu, který do všeho strká nos, jen říká: Stát jsem já. Obamova je pak pokračovatelkou Obamovy politiky, tedy opět zastánkyně silného státu.
Je to pro spojené státy velmi smutné”

Milan Zelený, česko-americký ekonom, profesor ekonomie na Fordhamově univerzitě v NY

Myšlení pomalé a rychlé

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Daniel Kahneman ve své knize „myšlení rychlé a pomalé“ dokázal, že máme přirozený sklon raději riskovat, než-li přijmout nepříjemnou pravdu. Volba mezi „nedůvěryhodná a šílenec“ je v prvním případě nepříjemná pravda, a ve druhém risk.
Hillary symbolizuje to nepříjemné, zákulisní, washingtonské, a Trump může odpáluje jadernou bombu na Mexiko, nebo taky ne. To je ten risk.
Píše ve svém LN komentáři Jan Klesla.

Negativní reklama, taky reklama

“Američtí novináři nechápou, že metoda “Všichni proti Trumpovi” Mogulovi jen pomáhá a vyhovuje.”
komentář Jana Macháčka na stránkách LN v pátek 6.května 2016

Trump má hodně společného s Mussolinim

Robert Fughum, ten co jezdil rodeo a napsal pár knížek, říká o svých rodných státech: “To, co se děje, mi připomíná nástup fašismu. Trump má hodně společného s Mussolinim. Lidé mají pocit, že potřebují diktátora, který vezme otěže pevně do rukou a všechno vyřeší, ale tak to nefunguje …”

A kdyby vyhrál Trump, tak se Fulghum, na stará kolena, odstěhuje k nám

Strach

„Jediné, z čehož máme mít strach, je strach sám – bezejmenný, iracionální, nespravedlivý teror, který paralyzuje potřebnou snahu zvrátit úpadek pokrok.“ Z inaugurační řeči amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta, 1933.

65 procent příznivců pana Trumpa se bojí, že se stane obětí teroristického útoku. Dokonce 83 procent trumpovců se bojí o americkou kulturu a hodnoty a myslí si, že by americká ultra měla být bráněna před zahraničními vlivy. Nás strach také zabijí, více jak teroristé. Strach z létání po útocích z 11. září 2001 přivedl mnohé Američany k tomu, aby místo cestování letadlem sedli za volant. V tom roce bylo zabito na amerických silnicích 42 tisíc lidí (!). Mnoho z nich mohlo žít, kdyby dali přednost statisticky bezpečnějšímu létání.

Co je to sbor volitelů při volbě amerického prezidenta

Kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách, není přesto vůbec jisté, byť ta stará paní má zřejmě před tím starým pánem s přehazovačkou, ještě náskok. Lidé se málokdy rozhodují zcela racionálně. Osobně si myslím, že výsledek bude velmi těsný. Nová americká prezidentka či prezident bude oficiálně zvolen až po mnoha měsících dohadování a soudních sporů.

Pokud se zajímáte o mechanismus volby prezidenta USA, nevíte co je to Sbor volitelů a kdy volí prezidenta americký parlament? Pokračujte na příspěvek Co je to sbor volitelů …

Udělí odcházející Obama milost zrádci Edwardovi Snowdenovi?

Snowden vynesl v roce 2013 a předal listu The Guardien informace o řadě tajných programů NSA. Snowden, kterému hrozí v USA mnohaleté, snad i doživotní vězení, utekl do Ruska, kde se stále skrývá. Jak už v minulosti ale několikrát řekl, stýská se mu a rád by vrátil do vlasti. Navíc v posledních měsících začal tvrdě kritizovat svého opatrovníka, Rusko. Naposledy před měsícem, v předvečer uvedení autobiografického filmu Olivera Stonea – Snowden.
Moskva, říká Snowden, zašla příliš daleko v omezování občanských práv a svobod, kromě toho, že podle Snowdena stojí i za nedávnými hackerskými útoky na USA. Hackerská skupina Shadow Brokers má být přímo napojena na Ruské síly.
Už dříve Snowden kritizoval Ruské tzv. protiteroristické zákony, které zvyšují dohled nad internetem a nazval je „odporující zdravému rozumu“.
Podobně, jak byl rozčarován Amerikou, je dnes Snowden znechucen Ruskem.
Co myslíte, vrátí se? Bude mít v Rusku autonehodu? Nebo se uchýlí na velvyslanectví nějaké Jihoamerické země?

Nevěra

„Kdybych vám měl vyprávět své skutečné příběhy se ženami, často vdanými, zdánlivě šťastnými, tak by tahle kniha byla zaručeným bestsellere.“ Donald Trump. Přesto kandidátovi na víceprezidenta, tedy muže číslo dvě, hluboce věřícímu evangelíkovi Mikeu Pencemi, strážci rodinných hodnot, to nevadí a přijal Trumpovo „upřímné pokání“.

Ale stále 90 procent republikánů chce volit svého kandidáta. To sice na zvolení pana Trumpa za amerického prezidenta nemusí stačit, ale může to být dost velká síla, aby republikánské představitele, kteří by se veřejně postavili proti Trumpovi, mohou jejich spolu straníci při příštích vnitrostranických volbách smést.

Imigranti volí levici. Než nezbohatnou

Důvodem proč zastavit imigraci do USA je i to, že imigranti po získání amerického občanství volí tradičně levici. A bude-li přibývat nových Američanů, již nikdy nevyhraje pravice. Díky tomu bude v USA trvale levicoví většina, a konzervativci již nikdy nevyhrají volby. Tento názor zastává nejen tzv alt-right – alternativní pravda (pravice) v USA ale i značná část konzervativní strany. Představitelem alt-right je zejména šéf Trumpovi předvolební kandidátury Atephen K. Bannon, ředitel alt-right serveru Britbart.
Jedná se však o chybu v úsudku. Jakmile se imigranti začlení do společnosti, postupně své volební preference
přesouvají od opatrovnického státu levice k pravici a tedy ke konzervativcům.

Volby jsou zmanipulované, pokud nevyhraji

21.října 2016
Ve čtvrtek 20.října 2016 proběhla třetí a poslední debata obou největších kandidátů na úřad amerického prezidenta. Pozdvižení a zájem vyvolala slova o tom, že Trump výsledky voleb neuzná, pokud je nevyhraje. I když, po pravdě řečené, takto to upřesnil, až na druhý den po debatě, když v debatě to řekl jen nepřímo.

Ale vzpomeňme na dobu před 15 lety, kdy nakonec neúspěšný kandidát na úřad prezidenta, Al Gore, uznal svoji porážku až 13.prosince 2000 po dlouhých soudních tahanicích a pokusům o přepočítávání hlasů na Floridě.

Ani tentokrát se Trump v duelu neudržel, označil volby za zmanipulované a urážel ženy, menšiny a všechny Latinos, tedy všechny pocházející ze zemí na jih od USA – „bad hombres“. Tedy nejen Mexikánce. Potom obvinil média z mezinárodního rozsáhlého spiknutí proti své osobě. A navrch přidal odpor k potratům.

Podle serveru FiveThirtyEight, který agreguje data z více průzkumů veřejného mínění se náskok Clintonové zvětšuje, resp. Trump ještě nikdy v průzkumech neporazil Clintonovou. Navíc, v USA, americký prezident není volen přímo lidem, jako u nás, ale voliteli. Tedy zástupci jednotlivých států americké unie. Počty volitelů jsou pro jednotlivé státy dány historicky. V některých státech se počty volitelů určují poměrně podle dosaženého výsledku, v jiných státech vítěz bere všechny volitele. Z dat 20.října by Clintonová měla mít 307 volitelů, Trump jen 179 a nerozhodných je 52 volitelů. Pro získání úřadu prezidenta USA je třeba 270 volitelů z celkem 538.

Jak ve svém komentáři z 21.října 2016 píše Daniel Anýž (Lidovky), že za vzrůstem popularity Trumpa mohou právě média, které nyní Trump kritizuje. Média jej zprvu brala jako zajímavost a atrakci. „Média se bavila Trumpem jako komickým úkazem, zatímco jeho voliči ho právě proto vzali o to vážněji, jako stanici poslední naděje.“
To my, dodávám, cosi připomíná o malém muži s knírkem pod nosem.

Francouzský lid si svobodně zvolil Napoleona a Němci NSDAP

Září 2016
Kvido Štěpánek na stránkách přílohy LN Index 09/2016 připomíná, že francouzský lid si ve svobodných volbách zvolil Napoleona Bonaparta, udělal z něho císaře a diktátora, který Francii zavlekl do zničující války. O století později v sousedním Německu lid ve svobodných volbách zvolil NSDAP, jež nastolila diktaturu a zavlekla Německo do zničující války. Vyjadřuje tak obavy, zda-li nadcházející prezidentské volby v USA nespěji do „patové situace, z níž bude východiskem pouze nějaký druh očisty.“

Ve svém komentáři připomíná, že Trump ve svém podnikatelském životě šestkrát zbankrotoval a své současné daňové přiznání ne a ne ukázat. Ale reálnému podnikaní asi rozumí. Zatímco Clintonová má blíže k té zákulisní politice. „Clintonová nabízí bez uzardění pouze zakonzervování současného stavu a stejně tak Trump, u kterého jsou namístě obavy, co by, kdyby nějaké opravdové změny prosazovat začal. Pro Američany je rozhodnutí mezi špatnou a ještě horší volbou“

A já dodávám, že pro republikány by teoreticky nemělo být snadnější vyhrát volby nyní než kdy jindy. Po osmi letech pacifistické politiky demokrata Obamy není situace ve světě v žádném případě lepší než dříve. Určitě je horší. Irán je posílen, máme tu silné a agresivní Rusko, které vede svoji válku v Sýrii, islamisté na vzestupu, islámský stát, který musí porážet irácké jednotky s Kurdy. S jen leteckou podporou USA. Je tu Turecko po převratu, nyní mnohem nevypočítatelnější, než kdy dříve.

Nakonec ji to do nejvyššího úřadu může dostat

Trump, který svoji kandidaturu ohlásil před rokem, s tleskajícím davem placených modelek a manekýnů, se svezl po hřbetě červených, tedy konzervativní strany. A s levicovou rétorikou ve vnitrostranických volbách – primárkách zvítězil.  Volit ve straně totiž může každý občan USA, byť nikdy před tím ani potom nebyl, není a nebude členem partaje. Stačí se pro volby registrovat. Trumpovi pak stačilo přitáhnout voliče, chudší, bělochy muže středního věku s nižším či žádným vzděláním, kteří nikdy před tím nevolili červené – konzervativce, a vyhrát s jejich hlasy primárky. To se stalo. Trump získal nejvíce hlasů v dříve levicových obvodech, Wisconsin, Michigan, Ohio, Pensylvánia – tedy v tradiční základně modrých – levicové demokratické strany.

Clintonová udělala totéž. Poté, co ve vnitrostranických volbách porazila krajního levičáka, socialistu Bernieho Sanderse, posunula demokratickou stranu výrazně doprava. Což ji mnozí levicoví voliči dosud neodpustili. A Clintonová vyhrála v dříve tradičních červených konzervativních obvodech – Virginie, Severní Karolína, Florida, Arizona.

Trump konzervativce výrazně rozdělil, ale protože členů partaje je málo, nemusí to nic znamenat. A nakonec se vždycky najde někdo z placených funkcionářů, kteří jej podpoří s vidinou teplého místečka v administrativě Bílého domu nebo v diplomatických službách.

Jsem zvědavý, jak se s takovou pohromou (nehodou) jako je Trump či v menší míře Sanders u demokratů, pro příští primárky obě strany poradí, rozuměj jak to pohlídají.

Prezidentem nemůže být slaboch

12.září 2016
Můžete lhát, můžete ráno říkat opak toho co odpoledne, můžete urážet proti-kandidáta, můžete urážet voliče druhé strany. Ale nesmíte ukázat vlastní slabost.
Hillary Clintonová při vzpomínkách 11.září zkolabovala. Prý zápal plic.

Trump jako levicový kandidát

57 % Američanů si myslí, že by USA měli řešit své vlastní problémy a nechat ostatní země ať řeší ty své problémy sami. Je to únava voličů z angažován USA ve světě. Taková nová vlna izolacionismu. Jen 27 % Američanů si podle stejného červnového průzkumu myslí, že by se USA měli ve světě více angažovat.

A Donald Trump tohoto výsledku využívá. Na jedné straně říká, že USA již nebudou otloukánkem ve světě (navýší vojenský rozpočet, a postaví Čínu do latě), na straně druhé kritizuje Hillary Clintonovou za její aktivní kroky v zahraničí.

Trump přitom převzal argumenty i rétoriku Bernieho Sanderse, který v demokratických primárkách právě kritizoval Clintonovou za její kroky v zahraniční politice a to z ostře levicového křídla demokratů. Paradoxně tak Trump říká totéž co levicový Sanders, přetahuje tak levicovou část voličů demokratů.

Proč má Trump podporu s nejasným programem

Sobota 27.srpna 2016
“Kdyby to nebylo tak nebezpečné, řekl bych, že si to republikáni zaslouží. Měli to předvídat. Republikánská strana už dvacet let hraje svou hru “bait and switch” (nalákej a otoč) – zažehne plameny, podněcují rasismus a nabijí vše emocemi. Čtyři roky nazývají Obamu muslimem, socialistou, Keňanem, outsiderem a antiamerickým cizincem, a pak do voleb pošle nudného středového kandidáta typu Mitta Romneyho. …
Republikáni vždycky říkali, že jejich problém spočívá v tom, že nedokážou uvést voliče do pohybu. Nyní je zmobilizovali tak, že to základnu zradikalizovalo. A radikální základna chce radikálnější kandidáty, nechce žádné nemastné neslané typy z Wall streetu.”

Rakouský politolog Reinhard Heinisch žijící v Evropě a v USA, proč Donald Trump získává v USA podporu s nejasným programem. Jeho výroky jsou často protichůdné a proč to jeho voličům nevadí?

Kdo jsou Trumpovi voliči

červenec 2016
Donald Trump má své příznivce především ve státech, v oblastech, kde žijí jen bílý. Má většinu v bělošských zemědělských státech, a to především na západě Pensylvánie. Je to kraj farem a rezivějících továren. Spousta bělochů, protože nikdo jiný tu nežije, ztratila v minulosti slušně placenou práci a jistotu.
Tito lidí slyší na Trumpa, když ten jim tvrdí, že velké korporace přesunuli svoji výrobu do Číny a do Indie, kde je nižší náklady. A tím je připravili o práce (a iluze).

Proč zvítězí Trump

Pět důvodů proč zvítězí Trump v podání, rovněž levicového aktivisty Moora.
Mimochodem režisér Moor byl jedním z mála, kteří před rokem prorokovali, že Trump získá republikánskou nominaci. Kdo jej (Trumpa) podceňuje, žije v jakési bublině. Je lepší z této bubliny vyjít a čelit realitě.
A teď pět Moorových důvodů:

  1. když Trump říká, že globální ekonomika poškodila zájmy dělníků, je to rajská hudba pro levicové dělníky ze středozápadu. Dříve voliče Demokratů.
  2. je to poslední výspa rozhněvaných bílých mužů. Nixon třeba prosadil rovnost dívek a chlapců při hodinách tělocviku. Co bude příště?
  3. Problém je Hillary
  4. “Miliony budou volit Trmpa nikoliv prot, že s ním souhlasí, nikolov proto, že milují jeho ego či bigotnost, ale prostě proto, že mužou: tzv. efekt Jesseho Ventury, zápasníka, který byl v roce 1998 zvolen gevernérem v Minnesotě

Jak si republikáni vyměnili role s demokraty

sobota 30.července 2016
Obě hlavní americké politické strany si vyměnili role. „Republikáni v minulosti snily o americké jedinečnosti a odolnosti ducha, zatímco demokraté lamentovali nad nespravedlivou sociální situaci a požadovali změnu”.
Dnes pesimismus a vnitřní hněv symbolizuje Trump“
Eduard Frisler v článku LN, sobota 30.července 2016

Jaký mají oba kandidáti program a co na to životní úroveň

30.července 2016

Podle společnosti Moody´s Analytics (30.černa 2016) mohou návrhy Clintonové zvýšit zaměstnanost v USA o 3,2 milionů pracujících než je dnes. Její návrhy jsou rozvoj infrastruktury, vysokoškolské vzdělání na veřejných školách pro další miliony zdarma. Což by mělo být placeno z daní nejbohatších. Ústupek levicovému křídlu je zvýšení minimální mzdy na 12 dolarů za hodinu.
Podle Moody´s by Trump coby prezident znamenal přímo katastrofu: USA by prý zažili dva roky recese a strmý nárůst nezaměstnanosti. Do konce jeho volebního období by mělo být v USA o 3,5 milionů nezaměstnaných více než je tomu dnes, a míra nezaměstnanosti by vzrostla z dnešních 5 na 7 %. Výhodu ze zvolení Trumpa by měly mít ti nejbohatší, kterým ušetří na daních. Chudší si pohorší.

V oblasti ochrany životního prostředí odmítá Obamovy plánované regulace emisí a označuje je za “totalitní praktiky”.

Otázky míru a války

Donald Trump se opakovaně silně vymezuje vůči Islámskému státu a obviňuje svého předchůdce v úřadu severo-amerického prezidenta Obamu z toho, že svoji nečinností umožnil vznik a rozvinutí tohoto radikálně levicového hnutí. Jaké by však podnikl kroky k odstranění tohoto nebezpečí není ani v srpnu 2016 zřejmé. Přes silné výroky neřekl, že by provedl rozsáhlou vojenskou operaci.  Jen řekl, že “USA musejí vést vytrvalý ideologický boj, pokud chtějí IS porazit” což je blízko nic-nedělání, resp. mírovým manifestacím, dodávám.
Trump jen pakuje, že by v případě islamského státu spolupracoval s Ruskem.

Jsou to ale paradoxy

19.července 2016

příští americký prezident sice hájí právo na volné nošení zbraní, ale v době svého nominačního kongresu je zde v Clevelandu zákaz nošení zbraní. Svoji “nezpochybnitelné ústavní právo” musíte v době sjezdu nechat doma zamčené ve skříni.
Donald Trump již před měsícem získal oficiální podporu a také peníze od vlivné střelecké asociace. Příští sever-americký prezident je i proti omezení nošení polo-automatických zbraní. Dalším, kdo Trumpa podpořil Sheldon Adelson – majitel casín v Las Vegas. Podporuje tak vlastně svého konkurenta, neboť Trump vlastní také pár hazardních heren v L.V.

Je jedno, co politik říká, či co o politikovi píší noviny. Je jedno jestli politik říká odpoledne opak toho, co ráno. Jediné na čem záleží jsou odevzdané volební lístky.

“Víte, u Trumpa musíte prostě ignorovat co (v kampani) říká, musíte se dívat na to, co dělá. Je to byznysman, skvěl vyjednávač. Když se stane prezidentem, bude při vládnutí a rozhodování velmi flexibilní…”
Mark Mobius (80), investorská legenda o jeho podpoře a budoucím vítězství D. Trumpa

Nehoda se může stát každému

20.červenec 2016

Když na přelomu 19 a 20.století začínali politické strany, jednalo se o masovou záležitost, kdy prakticky všichni občané byli stranicky organizováni, většinou na profesním, národnostním nebo náboženském principu (strana agrárníků, řemeslníků, pro dělníky socialisté, fašisté či komunisté).
V mnohých rodinách se členství ve straně dědilo z otce na syna (ženy seděli doma bez volebního práva). Stát se starostou, poslancem či předsedou strany byl celoživotní úděl, mnoho let na schůzích, pracovní činností pro stranu. Strana svým členům zajišťovala i společenský a kulturní program, včetně sociálního zajištění. A dnes? Mnohé strany nabírají před volbami na volitelná místa známé tváře, které ze stranou doposud neměli co do činění. Některé strany takové “nové tváře” rovnou volí za předsedu. A extrémním příkladem jsou dnes USA, kde nestraník využil, zneužil a napadá mne i ostřejší výraz, konzervativní stranu a po jejich zádech vyšel až na vrchol jako prezidentský kandidát. Přitom pro tuto stranu nikdy dříve nic neudělal a před čtyřmi roky dokonce podporoval politickou konkurenci. V USA totiž svého kandidáta nevolí jen členové strany, kterých je relativně málo, ale do tzv. “primárek” se může svým hlasem zapojit kterýkoliv občan USA a za straníky hlasovat. U nás jsou třeba černé duše, v USA stačí získat nestraníky.Jak takovému případu zabránit, kdy se na vrchol dostane člověk bez jakékoliv vazby na stranu, budou po letošních volbách řešit jak u konzervativců, tak i demokratů.
Protože za čtyři roky se to může stát i jim.

Éra amerického nerozumu

2015
V současné Americe vycházejí knihy jako “Nejhloupější generace” o mládeži odkojených sociálními médii nebo “Idiotská Amerika” upozorňující na ztrátu pocitu, že vzdělání má význam. A všímá si vzestupu názoru, že nejméně bychom měli věřit lidem, kteří o věci něco vědí.
Další kniha “Éra amerického nerozumu” upozorňuje, že v USA se prosazuje duch anti-racionalismu a anti-intelektualismu. Společnost přestává věřit ve vzdělání a nastává odpor k intelektuálům, chytrým lidem, opor k elitám a k vědění vůbec.

Blog pro chytré a přemýšlivé lidi nejen o Brně a Brňácích

Text a obrázky jsou vydány pod licencí CC BY-NC-ND (Licence Creative Commons) Uveďte autora - neužívejte komerčně - neměňte. Více o licenci CC BY-NC-ND zde. Bez svolení autora je další použití textů nebo fotek zakázáno. Můžete však citovat (dát odkaz) při zachování citačních pravidel.