EXPO Miláno 2015

Fotoreportáž ze světové výstavy EXPO 2015 v italském Miláně

Přes celé léto, až do 25.října 2015 se v italském Miláně konala Světová výstava EXPO. Na volné ploše za městem, za tím účelem, postavené se prezentovali skoro všechny státy světa. Ze začátku května a přes červenec spíše méně návštěvníků, s blížícím se koncem Světové výstavy, se na výstaviště hrnuly davy a davy lidí. Já EXPO Milano 2015  navštívil ve dvou dnech, v pátek na celý den a pak v sobotu od 18 hodin na večerní show. Lístky jsme měl zakoupené předem.
A jak vypadají národní expozice? Zapomeňte však na technologické, technické či vědecké novinky. Žádné stroje, auta, kosmické rakety, bio-technologie či kulturní památky. Světová výstava je především vizuální show. Snad jen ty nejchudší státy ukazovaly co se u nich pěstuje (káva, pšenice, banány). Čím bohatší stát tím byla jejich expozice méně svázána s konkrétním státem.

Například Německá expozice se týkala příběhu jídla a pěstování květin v bytě. Po stěnách německé expozice jezdily stylizované nákupní vozíky s obrazovkou, mohli jste si nechat povyprávět jak se co pěstuje v truhlíku za okny. Na závěr koncert o naši Zemi.
Česká expozice se mi moc nelíbila. Brouzdaliště s ptákem a autem a uvnitř pár uměleckých děl, spíše málo zaplněný pavilón. Na střeše stylizovaný meteorit s obrazovkami co vyprávějí o chodu goril. Expozice tvořena sochami pohanského boha Redegasta a pivními láhvemi.
Nejlepší expozice Estonsko. Celodřevěný pavilón s houpačkami. A pak Holandská expozice.  Jediný kontejner se zrcadlovým bludištěm zakončený smajlíkem a jinak „jen“ karavany a prodej rychlého občerstvení jako je pivo nebo pečené brambory s majonézou.  A k tomu diskotéka.  Trvalo, zvláště, večer plno.