Pro pohodlné a bezpečné cestování s kočárem a s dětmi vlakem jsou důležité jak samotné vagóny, tak stav a vybavení nádraží.

Břeclavské nádraží

Břeclavské nádraží – pohled na průjezdné koleje, vpravo na obrázku čelí (kus) koleje pro osobní vlaky na Brno. Stanice vpravo v dáli.

Nádraží Břeclav je důležitým přestupním uzlem ve směru na sever Brno a Prahu, na jih buď na Vídeň nebo na Bratislavu, směrem na sever-východ na Hodonín a Přerov a pro osobní vlaky do turisticky neméně atraktivní Lednice, a do Mikulova, resp. Znojma. Je to také první stanici na současném českém území, kam přijel vlak. Stalo se v červnu 1839 z Vídně. Kolejiště a nástupiště břeclavského nádraží prošly v uplynulých letech zásadní modernizací. Samotná budova nádraží z roku 1889 na svoji rekonstrukce teprve čeká. Měla by začít již na přelomu 2017 / 2018, trvat by měla rok a půl a za cca 79 mil Kč by se průčelí nádraží měla vrátit klasicistní podoba z konce 19.století. Tak uvidíme. Následovat bude úprava před-nádražního prostoru. Nové autobusové nádraží už stojí nedaleko. 

Hodnocení nádraží Břeclav

 • Nástupiště jsou vysoká, do nízkopodlažních vlaků nastupujete bezbarierově. Nástupiště jsou rovná, dlouhá a dostatečně široké. Mezi schůdky vozu a nástupištěm nevzniká větší mezera. Výstup a nástup je proto bezpečný. Nástupiště je řádně osvětleno. 
 • Na nástupišti jsou lavičky na sednutí a informační panely. Na nástupišti nejsou žádné prodejny. Nástupiště jsou krytá. 
   
 • Přístup na nástupiště je podchodem a to schody nebo výtahy.  Výtah široký a čistý.
   
 • Přístup na nádraží – omezeně bezbarierový a to jak z ulice, tak od nového blízkého autobusového nádraží, Parkoviště pro kola u stanice, pro auta poblíž.
   
 • Služby na nádraží z ohledem na děti – záchody čisté, placené. Na nádraží dobrá, už před rokem, nekuřácká samo-obslužná restaurace. Po rekonstrukci. Slušný výběr jídel, kvalita docela dobrá. Posezení s jídlem na pohodlných lavicích, stěny se železniční tématikou. Na nádraží i mini obchod – časopisy, drobné občerstvení. Kávomat.
  Prodejna lístků u přepážek nebo u automatů. Turistické informace chybí.
   
 • Přestože budova břeclavského nádraží čeká na svoji rekonstrukci (stav v létě 2017), nádraží je čisté, nebývá tu přeplněno. Napoprvé je ale orientace na břeclavském nádraží trochu složitější, protože nádraží je rozděleno do tří části: průjezdné koleje s podchodem, čelní kusé koleje na sever (osobní vlaky na Brno) a čelní kusé koleje na Mikulov a Znojmo na jihu (napravo od) nádraží.  

Celkové hodnocení 

Hodnocení

Hodnocení nádraží 80 %

Nástupiště je po rekonstrukci, bezpečné, přehledné a přístup je bezbarierový. Proto tak vysoké hodnocení. Nástupiště je dostatečně vysoké, abychom do nízkopodlažních vlaků nastupovali bez schůdků. Nástupiště je široké a rovné, kryté.

Nádraží je bezbarierové, přehledné, čisté. Standardní služby na nádraží, slušná restaurace, čekárna, záchody. Navazující autobusy při východu napravo asi 5 minut. 

Máte dotaz, chcete sdělit svoji zkušenost

Břeclavské nádraží

Břeclavské nádraží – nástupiště u staniční budovy. Historický vlak, zřejmě do Lednice. Vlevo vlak od/do Vídně.

Napište mi. Pokud potřebujete poradit s cestováním s kočárkem vlakem, uveďte datum, čas odjezdu, odkud – kam jedete já vám zkusím poradit.
Prosím, vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.
Návrat na Úvodní stránku: Jak cestovat s kočárkem vlakem.

Blog pro chytré a přemýšlivé lidi nejen o Brně a Brňácích

Text a obrázky jsou vydány pod licencí CC BY-NC-ND (Licence Creative Commons) Uveďte autora - neužívejte komerčně - neměňte. Více o licenci CC BY-NC-ND zde. Bez svolení autora je další použití textů nebo fotek zakázáno. Můžete však citovat (dát odkaz) při zachování citačních pravidel.