Nádraží

Kočárek ve vlaku – Nádraží

Pro pohodlné cestování s kočárem a s dětmi vlakem jsou důležité jak samotné vagóny, tak stav a vybavení nádraží. A protože se mne častěji a častěji ptáte jak je které nádraží vybavené, zda-li má pořádné nástupiště a jak se na nástupiště vůbec s kočárkem dostanete, následuje přehled a hodnocení nádraží. Ale protože je v naši vlasti skoro na tři tisíce nádraží, uvítám i Vaše postřehy a poznatky.

S kočárkem na nádraží

Pro pohyb s kočárkem po nádraží je ideální, když nástupiště jsou vysoká a rovná, a nádraží je plně bezbariérové. Tak tomu ve většině případů (ještě) není. 

Přehled nádraží

Zde budou postupně přibývat nádraží, včetně jejich fotek a hodnocení jak moc jsou pohodlná a bezpečná pro cestování s kočárkem.

Kočárek ve vlaku: Úvodní stránka Jak cestovat s kočárkem vlakem

Jak hodnotím nádraží

Nádraží budou hodnocena subjektivně, podle níže uvedených kritérií. A to bez ohledu na velikost nádraží. I malé vesnické nádraží může mít vysoký počet bodů a naopak velká nádraží, propadnout. Hodnotím především bezpečnost na nástupišti: 

  • Nástupiště – je nástupiště vysoké, rovné, dlouhé a dostatečně široké. Má pevný povrch.
  • Přístup na nástupiště – schody, přechod přes koleje, nebo výtah či pojízdné schody
  • Přístup na nádraží – schody nebo výtah, nakloněná cesta místo schodů.
  • Služby na nádraží z ohledem na děti – čekárna, občerstvení, záchody
  • Celkový pocit z nádraží – čistota, orientace, přehlednost 

Hodnocení bude od nuly do 100 bodů / procent. Čím vyšší číslo, tím lepší. 100 % (takřka) ideální nádraží, nula pak znamená, radši se tomuto nádraží vyhnout. Bude uvedeno i datum, kdy bylo nádraží hodnoceno. 

Hodnocení

Hodnocení nádraží 100 %

100 %

Nástupiště je bezpečné, přehledné a přístup je plně bezbarierový. Nástupiště je dostatečně vysoké, abychom do nízkopodlažních vlaků nastupovali bez schůdků. Nástupiště je široké a rovné. Nástupiště je kryté. Nádraží není v oblouku.

Nádraží je plně bezbarierové, přehledné, čisté. Služby na nádraží, čekárna pro děti, záchody. Dostupnost nádraží veřejnou dopravou, parkoviště.

Hodnocení

Hodnocení nádraží 90 %

90 %

Nástupiště je bezpečné, přehledné a přístup je bezbarierový. Nástupiště je dostatečně vysoké, abychom do nízkopodlažních vlaků nastupovali bez schůdků. Nástupiště je široké a rovné. Alespoň část nástupiště je krytá. Nádraží není v oblouku.

Nádraží je bezbarierové, přehledné, čisté. Základní služby na nádraží, čekárna, záchody. Dostupnost nádraží veřejnou dopravou, parkoviště.

Hodnocení

Hodnocení nádraží 80 %

80 %

Nástupiště je bezpečné, přehledné a přístup je bezbarierový. Nástupiště je vysoké, abychom do nízkopodlažních vlaků nastupovali bez schůdků nebo jen s mírným převýšením. Nástupiště je široké a rovné. Alespoň část nástupiště je krytá. Nádraží může být v mírném oblouku.

Nádraží je skoro bezbarierové, přehledné. Základní služby na nádraží, záchody. Dostupnost nádraží veřejnou dopravou, parkoviště.

Hodnocení

Hodnocení nádraží 70 %

70 %

Nástupiště je bezpečné, přehledné a bezbarierový přístup vyžaduje zacházku. Nástupiště je zpevněné, ale i do nízkopodlažních vlaků musíme nastupovat s mírným převýšením. Nástupiště je široké a rovné. Alespoň část nástupiště je krytá. Nádraží může být v mírném oblouku.

Nádraží je skoro bezbarierové, přehledné. Základní služby na nádraží, záchody. V pěším dosahu veřejné dopravy, omezené možnosti parkoviště.

Hodnocení nádraží

Hodnocení nádraží 60 %

60 %

Nástupiště je bezpečné, přehledné a s omezeným bezbarierovým přístupem. Nástupiště je zpevněné, ale i do nízkopodlažních vlaků musíme nastupovat s převýšením. Nástupiště je široké a rovné. Alespoň část nástupiště je krytá. Nádraží může být v mírném oblouku.

Nádraží je skoro bezbarierové, přehlednost omezená. Základní služby na nádraží. V dosahu veřejné dopravy, omezené možnosti parkoviště.

Hodnocení

Hodnocení nádraží 50 %

50 %

Nástupiště je bezpečné, přehledné a s omezeným bezbarierovým přístupem, nebo jen se schody. Nástupiště je zpevněné, ale i do nízkopodlažních vlaků musíme nastupovat s převýšením. Nástupiště je široké a rovné. Alespoň část nástupiště je krytá. Nádraží může být v mírném oblouku.

Nádraží je skoro bezbarierové, není moc přehledné. Závady v čistotě. Základní služby na nádraží. V dosahu veřejné dopravy, velmi omezené možnosti parkoviště.

Hodnocení nádraží

Hodnocení nádraží 40 %

40 %

Nástupiště je bezpečné s omezením, snížená přehlednost. Není bezbarierový přístup. Nástupiště je zpevněné, ale i do nízkopodlažních vlaků musíme nastupovat s převýšením. Nástupiště je široké a rovné. Alespoň část nástupiště je krytá. Nádraží je v oblouku, nebezpečí při nastupování a vystupování.

Nádraží není bezbarierové, omezená přehledné. Závady v čistotě. Základní služby na nádraží. V dosahu veřejné dopravy, velmi omezené možnosti parkoviště.

Hodnocení nádraží

Hodnocení nádraží 30 %

30 %

Nástupiště je bezpečné s omezením, snížená přehlednost. Nástupiště je zpevněné, ale nízké. I do nízkopodlažních vlaků musíme nastupovat se značným převýšením. Nástupiště je rovné. Nástupiště není kryté, ale je rovné.

Nádraží je omezeně bezbarierové. Závady v čistotě. Jen omezené služby na nádraží – pokladna, prodej časopisů, pití, sladkostí a baget. Kávomat. V dosahu veřejné dopravy, omezené možnosti parkoviště.

Hodnocení nádraží

Hodnocení nádraží 20 %

20 %

Přístup na Nástupiště až po zastavení vlaku. Nástupiště na průjezdní koleji. Příchod na nástupiště vyžaduje přechod přes koleje po zpevněných přechodech. Nástupiště je zpevněné (většinou panely), ale úzké a nízké. I do nízkopodlažních vlaků musíme nastupovat se značným převýšením. Nástupiště je rovné, není kryté.

Nádraží není bezbarierové. Závady v čistotě. Jen základní služby na nádraží – pokladna, prodej časopisů, pití, sladkostí a baget. Kávomat. Nebo v blízkém okolí nádraží. Nemusí být v dosahu veřejné dopravy, omezené možnosti parkoviště.

Hodnocení

Hodnocení nádraží 10 %

10 %

Přístup na Nástupiště až po zastavení vlaku. Nástupiště na průjezdní koleji. Příchod na nástupiště vyžaduje přechod přes koleje. Nástupiště není zpevněné, ze strany koleje beton, zbytek zpevněný pískový povrch. Nástupiště úzké a nízké. I do nízkopodlažních vlaků musíme nastupovat se značným převýšením. Nástupiště není kryté.

Nádraží není bezbarierové. Žádné služby na nádraží. Nemusí být v dosahu veřejné dopravy.

Hodnocení

Hodnocení nádraží 0 %

0 %

Přístup na Nástupiště až po zastavení vlaku. Příchod na nástupiště vyžaduje přechod přes koleje. Nástupiště, pokud se dá o něčem takovém hovořit, je úzké a nízké. I do nízkopodlažních vlaků musíme nastupovat se značným převýšením. Nástupiště není kryté.

Nádraží není bezbarierové. Žádné služby, většinou ani žádná budova.

Důraz na rovná nástupiště: Mind the gap

Nová nástupiště mají mít výšku 55 cm od kolejnice. Pro takovou výšku od koleje jsou stavěny i nové nízkopodlažní soupravy. Zákeřností jsou ale nádraží v ostrém oblouku, jako například brněnské hlavní nádraží. Oblouk nedovoluje vyšší nástupiště a navíc se mezi nástupištěm a schůdky do vozu rozevírá nebezpečná díra do kolejiště. Mind the gap (!)

Pro informaci, zda-li je přístup do budovy nádraží a na nástupiště bezbarierové, nám poslouží stránky českých dráh, kde je seznam všech stanic v naši vlasti. Když zadáte stanici, a potvrdíte, v pravém panelu jsou odkazy na vybavení stanice a druhá záložka je Přístupnost stanice. Zde zjistíme. jak je na tom stanice a nástupiště z pohledu bezbarierového přístupu.

Máte dotaz, chcete sdělit svoji zkušenost

Napište nám. Dole na stránce je kontaktní formulář.
Pokud potřebujete poradit s cestováním s kočárkem vlakem, uveďte datum, čas odjezdu, odkud – kam jedete já vám zkusím poradit.

Prosím, vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Návrat na Úvodní stránku: Jak cestovat s kočárkem vlakem.

Blog pro chytré a přemýšlivé lidi nejen o Brně a Brňácích

Text a obrázky jsou vydány pod licencí CC BY-NC-ND (Licence Creative Commons) Uveďte autora - neužívejte komerčně - neměňte. Více o licenci CC BY-NC-ND zde. Bez svolení autora je další použití textů nebo fotek zakázáno. Můžete však citovat (dát odkaz) při zachování citačních pravidel.