Jaká budoucnost čeká Brno?

 

Jaká budoucnost čeká Brno? Investice, velké stavby a nákupy v Brně, brněněské metropolitní oblasti a  na Jižní Moravě

2017

Jeden aquapark nestačí

červenec 2017
Za Lužánkami, v Krpoli, má vzniknout druhý brněnský aquapark. Kohoutovický nestačí a zájem lidí by tu byl. Odhadem za 500 mil Kč. Vše je ale teprve na počátku. Brněnští radní tak aspoň vybrali vítězný architektonický návrh – ze čtyř variant zvítězila střecha aquaparku jako mořská vlna.
Krpolácký aquapark má navázat na stávající 50-metrový plavecký bazén. U toho už dnes, v roce 2017, vzniká za 20 mil Kč wellness. V roce 2018 chce město postavit i 25-metrový bazén za 60 mil Kč. Bude tu chodník, parkoviště pro kola, auta a koloběžky. V budoucnosti by v této lokalitě měly vyrůst i další sportoviště, nový stadion pro evropský fotbal. Místo toho starého, zpustlého. A za pomoci soukromého investora by tam měla vzniknout i komeťácká hokejová hala. Tak uvidíme. Cílem města Brna je, aby zde vznikl areál s více bazény, wellness nebo aquaparku, popřípadě aby se tu dali pořádat i plavecké závody.
Nápad na Krpolácký sportovní areál není nový. O aquaparku ve zmíněné lokalitě se uvažovalo již před 20 lety. V devadesátých letech vznikla projektová dokumentace, stavba byla vyprojektovaná a povolená. Nakonec ale ze záměru sešlo. ​

Pozemek na zimní stadión

květen 2017
Město Brno se dohodlo s firmou Eiskon Develop, že s ní vymění pozemky. Brno firmě přenechá pozemky přes ulici Sportovní a naopak město získá podzemní garáže pod bývalou Billou, které sousedí se zbouraným zimním stadionem a které město, spolu s dalšími pozemky, potřebuje pro výstavbu nového zimního stadionu. Rozdíl v ceně firma městu Brnu doplatí.

31.249 Kč na jednoho brňáka

leden 2017
V roce 2017 bude město Brno hospodařit s rozpočtem 11,782 mld Kč. Což je na jednoho obyvatele přes 31 tisíc korun. Největší položkou je doprava: 7.775 Kč. Přitom na MHD jde 4.641 Kč a na ostatní 3.134 Kč na obyvatele (opravy, investice). 

Přeložka šaliny Dornych – Plotní

22.listopadu 2016
Rada města Brna schválila budoucnost – rozpočet na rok 2017.
Na investice půjdou 2 mld Kč.
Největší investiční stavbou v Brně bude rekonstrukce Janáčkova divadla – interier, cca 500 mil Kč.
A druhou investici bude na jaře 2017 zahájena  přeložka šaliny Dornych – Plotní. V roce 2017 se má prostavět cca 1 mld Kč.
Další investice se budou v roce 2017 „jen“ připravovat:

  • šalina ke Kampusu
  • šalina z Bystrce na Kamechy
  • Terminál Starý Lískovec
  • Městský okruh Žabovřesky (to jsou ty tunely pro šalinu)
  • Městský okruh Tomkovo náměstí.

Škoda, že se opět nedostalo a prodloužení šaliny na Lesnou, ale tady to vázne na rekonstrukci / výstavbě nového most přes železniční trať na Lesné. Ten stávající je ve špatném stavu.

Jsem moc rád, že se na jaře (snad) už konečně začne s překládkou šaliny Dornych – Plotní. Někteří „centristé“, tedy zastánci brněnského nádraží pod Pod Petrovem, uváděli investici do přeložení šaliny na Plotní jako investici pro nové nádraží a jako takovou ty miliardy uváděli v nutných nákladech na nádraží U Řeky.

Osobně si ale myslím, že přeložení šaliny na Plotní, propojení po více jak 30 letech autobusového nádraží Zvonařka s městskou veřejnou dopravou a popřípadě výstavba nová smyčka šalin u Zvonařky (Úzká) je nutným prvním krokem k novému nádraží U Řeky.  

2016

Pokračování brněnské koalice

21.června 2016

Po jarní roztržce, kterou vyprovokovalo KDU-ČSL s celkem nejasným úmyslem, a po prohře s vyjednáváním s ČSSD, provedla KDU-ČSL ve svém brněnském hnízdě razantní personální změny (iniciátorka roztržky Klára Liptáková se odporoučela z rady). Když už se zdálo, že všechno se urovná a koalice na Velké radnici poběží dál, přišlo hnutí ANO s návrhem na třetí možnost polohy nádraží v Brně, a to až za řekou. Návrh zcela jistě dlouho připravovali, tajně, pak jím všechny zaskočili a o pár dní všechno zase odpískali.

No a dnes, 21.června, podepsali staronovou koalici do které přibrali i TOP09. V Brně tak vznikla středo-pravicová koalice hnutí ANO, Žít Brno, Strana zelených, TOP 09 a KDU-ČSL. Spolek stran má téměř stejnou podobu jako koalice, která se rozpadla v dubnu. Primátorem zůstává Petr Vokřál (ANO). V opozici jsou všechny tři levicové strany: ČSSD, ODS a Komunisté.

V aktualizované koaliční smlouvě se zdůrazňuje podpora dopravy, pokračování projektu šaliny na Plotní, dále zrovnoprávnění cyklo-dopravy s AID-ečkem a zlevnění roční šalinkarty o třetinu na 3.325 Kč/rok. Dále by měly přibýt metrobusy, které spojí vzdálené konce města Brna a pro pohyb využijí tunely a městský okruh. Při dnešním hlasování se ale již ozvali aktivisté ze Štefánikové ulice, kterým vadí plán na úbytek parkovacích míst pro auta.

Osobně si však nemyslím, že zlevnění šalinkarty přivede nové cestující do MHD. Podle mne došlo k Nashově rovnováze v brněnské MHD. A pokud ano, nejspíše budou chtít jezdit ve špičce.

Více o dnešním hlasování a podpisu nové koaliční smlouvy se dozvíte ve vysílání ČT od 18:00 na ČT1.

2014

13. října 2014

Brno-z-vysky

Jaká budoucnost čeká Brna?

Všem úspěšným kandidujícím kamarádům, kterým jsem nepopřál osobně, gratuluji ke zvolení a pokud vám to nevyšlo letos, za pár let to můžete zkusit znovu. Třebas pod jinou stranou či hnutím.
A dovolím si k volbám pár postřehů k proběhnuvším komunálním volbám 2014:

1) Přestože se volá po referendech (a větší přímé demokracii), většina referend byla neúspěšná a dokonce v nich nehlasovali ani všichni, kdož přišli k obecním volbám. Už jsem v TV zaslechl, že by se měla hranice pro platnost místních referend dále, ze současných 35 %, snižovat. To je ale, podle mne, cesta do pekel.
Pan Moravec ukazoval v TV průzkum, podle kterého chce posílit institut referenda jen 10 % voličů. Současně 15 % voličů je proti referendům. Zejména voliči ODS a lidé s VŠ vzděláním se bojí toho, že hloupější, méně vzdělaní voliči, se nedovedou v referendech rozhodnout správně, a vyberou špatnou možnost.

2) V Brně překvapil Hollan se svým Žít Brno. Jméno Hollan natolik táhne, že do zastupitelstva velké radnice i Brna střed se dostal i jeho otec (?). Jinak kandidující až z 2. třetiny.

3) Hnutí A co Brno? Totální propadák. Ač masivní reklamní kampaň, jejich 3,5 % je fiasko. Již před volbami komentátoři říkali, že přepálili začátek. Vždyť první jejich reklama se objevila již před prázdninami (!). Podle mne nezvládli koncovku a chyběla jim jasná tvář. Nebo si snad vybavujete nějakou jejich osobnost? Já vidím jen na kluka z plakátu, jak vylézá z popelnice. Zdá se, že jejich hlasy přebralo Hollanovo „Žít Brno“ a Piráti.

4) V minulosti složení na radnicích krajských a větších měst kopírovalo složení v parlamentu, resp. celostátní průzkumy. Tyto volby ale jasně ukázali, že složení radnic se zcela liší od celostátní politiky. Letos i na velké radnice pronikli nová hnutí a parlamentní strany bodovali město od města zcela rozdílně. Například TOP09 v Praze uspěla, byť nevyhrála, tady v Brně, propad. Podobně ODS, která sbírala po republice 6-8 %, ale například v Letovicích 30 %. Asi dobrý tým.

5) Překvapil mne propad KSČM, která ve velkých městech získala 6-8 %. Což je od minulosti tvrdý sestup. Myslím si, že je to dáno tím, že KSČM dříve hrála rolu protestní strany, ale dnes je nabídka alternativních stran bohatá a mnozí voliči přešli ke konkurenci. Zdá se, že pevné jádro komunistů není zas tak velké, jak se všeobecně tvrdí.

6) V Brně to vidím na Koalici ANO a ČSSD plus Lidovci. Hollanovi a Pirátům bude sedět opoziční role.

7) Pro brněnskou ODS může být jedinou útěchou, že ji ještě nepředběhli Zelení. A Cibulkovou mono-tématickou stranu vystřídal Martin Dobčák se svým všeříkajícím hnutím jednoho muže „Antibursík“. Mimochodem, kdyby ten člověk nezůstal na kandidátce sám, ale dokázal by svoji kandidátku naplnit 55 lidmi (kolik je brněnských zastupitelů), porazil by s přehledem další čtyři malé strany.

8) ČSSD, bez ohledu na finální výsledek v senátkách, neprohrála, což je dobrá zpráva pro Sobotku před celostátním sjezdem. Hradní křídlo uvnitř ČSSD nemá munici na jeho sestřelení Sobotky.

9) Za pozornost stojí i včerejší vyjádření pana Babiše, „…že teď si voliči mohou odpočinout. Dva roky nebudou žádné Volby.“ Byť se odpověď týkala jiné otázky, je vzkaz jasný. ANO s ČSSD a Lidovci to chtějí na celostátní úrovni táhnou dál.

10) Co osobně očekávám od brněnské velké radnice? Už konečně Rozseknout gordický uzel hlavního brněnského nádraží.

Poznámka na závěr

Už jdou hlasy, aby referendum o poloze nádraží bylo odsunuto o 2 roky, a konalo se souběžně s Krajskými volbami. Obavy z minimální účasti jsou na místě. K mému překvapení, nebylo téma Nového nádraží v Brně před volbami vůbec probíráno.
Dokonce i strana Zelených se vyjadřovala jen velmi opatrně a spíše vyhýbavě. Organizátoři petice za referendum nezískali žádné politické krytí, čemuž se nelze moc divit. Jednak proto, že jejich hlavní organizátor, pan Patočka, odešel již v minulosti od Zelených k ČSSD, a ani tam nebyl na kandidátce do obecních voleb (!). A hlavně, postavit se za projekt Nádraží v centru se železničními tunely pod brněnským centrem, by byla hotová politická sebevražda.

2 thoughts on “Jaká budoucnost čeká Brno?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.