Poseidon – jízdenka v mobilu pro cesty po Jižní Moravě

 

Poseidon je elektronická jízdenka ve vašem mobilu pro cesty po Brně a Jižní Moravě. A to všemi linkami městské veřejné dopravy, všemi regionálními vlaky a většinou rychlíků a všemi regionálními autobusy, které jsou začleněny v jednotném systému veřejné dopravy IDS-JMK. Poseidon je jízdenka v mobilu. Založíte si účet, načerpáte peníze, přes mobil vyhledáte spojení a zaplatíte. Do mobilu Vám přijde QR kód, kterým se prokážete.

Pro koho je Poseidon určen

Aplikace Poseidon je určena pro občasné cesty po Jihomoravském kraji. Například na výlety. Tomu je přizpůsoben i systém placení, kdy požadovaná minimální částka na dobití je 156 Kč a její vypotřebování není časově omezeno. Placení přes mobil představuje jen malou finanční výhodu oproti placení za jednotlivé papírové lístky systému IDS-JMK a při porovnání s dlouhatánskou univerzální 24-políčkovou jízdenkou IDS-JMK je cena za jízdu stejná. Poseidon nenahrazuje šalinkartu.

Hlavní výhoda je, že nemusíte lovit v kapse drobné na zaplacení jízdného, nemusíte čekat u pokladny. Pokud jdete na vlak na poslední chvíli, nemusíte do pokladny pro lístek nebo ve vlaku platit obyčejné (drahé) jízdné. Je to pohodlné. Poseidon Vám vyhledá spojení a Vy zakoupíte „lístek“ na konkrétní spoj, vidíte i časy odjezdu. 

Kupujete jízdenku na celou cestu a to i když kombinujete různé dopravné prostředky. Šalinu, vlak, regionální autobus.

V aplikaci v mobilu jsou i další informace, vyhledávač spojení, zastávkové jízdní řády v PDF-ku, a hlavně aktuální dopravní situace a přehled změn a výluk. 

Jak na Poseidon

 • Nejprve si zřídíte účet na webu Kordis-u vpravo v části Můj IDS JMK. zadáte e-mail, uživatelské jméno a heslo.
 • Zadáte i číslo dokladu, například občanku nebo pas. 
 • Převodem na účet nebo platbou kartou navýšíte kredit. Při platbě kartou jsou peníze navýšeny ihned.
 • Do mobilu si stáhnete aplikaci Poseidon a zadáte své údaje.
 • Do nastavení zadáte, zda-li máte předplacenou jízdenky (šalinkartu) na některé zóny a od kdy a do kdy. 
Poseidon

Vstupní pole pro přihlášení k Poseidonu

Kupuji si jízdenku 

 1. Připojíte se s mobilem k internetu
 2. zadáte odkud – kam, čas a datum odjezdu a dáte vyhledat.
 3. Poseidon Vám vyhledá spojení jen a pouze přes IDS JMK. Vypíše spoje, přestupy, čísla spojů.
 4. Vyberete jednu z nabízených možností a potvrdíte.
 5. Poseidon vypíše zóny a částku za jízdenku. To slouží jako kontrola, zda-li jsou správně zadané zóny.
 6. Popřípadě navýšíte počet spolucestujících
 7. Potvrdíte.

Během okamžiku Vám přijde jízdenka s vyznačeným časem platnosti. Jízdenka má několik částí: Text se základními informacemi a pak QR kód pro řidiče autobusu, průvodčího ve vlaku, popřípadě pro revizora. Podle druhu kontroly ukážete příslušné pole.

Poseidon

Elektronická jízdenka v Poseidonu

 

Poseidon

Elektronická jízdenka v Poseidonu

 

Poseidon

Elektronická jízdenka v Poseidonu

Jízdenky zůstávají v mobilu i po vypršení jejich platnosti. Stav svého účtu (zůstatek) můžete kontrolovat jak v mobilu, tak v aplikaci po přihlášení na webu, kde máte i svoji cestovatelkou historii, detail spojení a daňový doklad.

Poseidon

Historie zakoupených jízdenek

 

Poseidon

Historie zakoupených jízdenek a dobíjení kreditů v Poseidonu

Průvodčí, Řidič a Přepravní kontrola

 • Ve vlaku ukážete průvodčímu mobil s QR kódem. Průvodčí mají čtečky QR kódů.
 • Při nástupu do vozidla MHD v Brně nic neřešíte, při přepravní kontrole vytáhnete mobil a ukážete QR kód.
 • Při nástupu do vozidla regionálního autobusu ukážete řidiči QR kód a odbíhající čas. Popřípadě text, kde je vaše jízdenka popsána (odkud, kam, čas). Řidiči regionálních autobusů mají s tímto typem jízdenky největší potíž, málokdy vytáhnou mobil pro zkontrolování QR kódu, neboť je to jen zdržuje.
 • Pokud máte jízdenku kombinující předplacené zóny (šalinkartu) a mimobrněnské zóny, spolu s mobilem musíte ukázat i šalinkartu. Což je hodně nemotorné.

Záludnosti, Nevýhody a na co si Dát pozor

 • po zaslání peněz na účet Poseidonu, se mi aplikace v mobilu občas tváří, že kredit není navýšen. Na mém Androidu se osvědčilo aplikaci otevřít a zavřít, popřípadě se znovu přihlásit a kredit je navýšen.
 • Trochu problematické je zadávání místa odjezdu. Na výběr máte dvě pole pod sebou: „Zadejte adresu“ nebo „Zadejte zastávku“. Osvědčilo se mi používat druhou možnost „Zadejte zastávku“ zejména při vyhledávání vlakových zastávek. Při první volbě mi systém ne a ne najít příslušnou zastávku, byť jsem stál na peróně nádraží.
 • Ve svém Androidu jsem dokázal zadat do aplikace jen jednu „oblíbenou“ zastávku. Byť aplikace by jich měla umožňovat zadat více.
 • Pomocí aplikace sice můžete koupit více jak jednu jízdenku, ale výhodné je to jen tehdy, pokud spolucestující potřebuje identickou jízdenku. V tomto případě navýšíte počet jízdenek o jednu, dvě , … Ale pokud spolucestující například nemá šalinkartu a Vy ano, musíte si nejprve koupit jízdenku pro sebe, pak v Nastavení změnit, že nemáte šalinkartu a provést nákup druhé jízdenky. Což je hodně nemotorné. Nákupu jízdenky i pro děti, jsem radši ani nezkoušel. 
 • Na druhou stranu, na výlety jezdíme většinou o víkendu, na svoji roční šalinkartu mohu „vzít“ další jednu dospělou a dvě děti do 15 let. Nebo si rovnou kupím celodenní na Jižní Moravu.
 • Poseidon neumožňuje koupit jízdenku na kolo
 • Poseidon neumožňuje koupit jízdenku na 1.třídu. Koupím si jízdenku v Poseidonu do 2.třídy a pokud se ve vlaku rozhodnu cestovat 1.třídou (je plno, není si kam sednou) , doplatím průvodčímu rozdíl.  
 • Jízdenku byste si měli koupit několik minut před kontrolou. Její platnost nezačíná v okamžiku zakoupení, ale těsně před jízdou. V praxi jsem se ale nesetkal s tím, že by řidič nebo průvodčí již neměla moji jízdenku na svém terminálu, byť jsem ji kupoval těsně před nástupem do vozidla. 
 • Jízdenku, jejíž platnost ještě nezačala, můžete stornovat. Například nestíháte spoj.
 • Vyhledávač spojení v Poseidonu občas neukáže všechny možné kombinace. Například jsem chtěl jet z Brna do Ivančic a to jako turista vlakem. Ale Poseidon mi stále nabízel jen a pouze cestu autobusy. Důvodem je, že cesta BUSem do Ivančic je kratší. Musel jsem tedy do vyhledávače spojení zadat konkrétní zastávku Ivančice-město. Teprve pak mi Peseidon našel spojení vlakem a já si mohl koupit jízdenku.

Kde jízdenka neplatí

Jízdenka platí jen a pouze na spojích zapojených do jednotného dopravního systému Jižní Moravy IDS-JMK. Jízdenka tedy neplatí v dálkových autobusech „Žlutý“, ve „žlutých“ rychlících a v rychlících EC, IC včetně RailJetu. Byť i zde jsou výjimky. Pokud budete vyhledávat spojení přes Poseidon, jiné spojení než spoji IDS-JMK Vám to ani nenabídne.

Závěrem, Moje zkušenost

Po více jak roce používání mohu napsat, že Poseidon je skvělá aplikace pro nákup jízdenky pro občasné cestování. Vedle nákupu jízdenky poskytuje i jízdní řád, aktuality o případném zpoždění nebo jiné mimořádnosti. Cena jízdenek je mírně levnější, než při nákupu papírových jízdenek. Pro skupinu bych ale volil klasickou papírovou jízdenku. Více informací o aplikaci Poseidon najdete na webu IDS JMK. Poseidon Doporučuji. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.