Proč je ve světě tak málo dolarových miliardářů?

I letos, v roce 2016, vyšel žebříček, jak tak málo miliardářů vlastní tak obrovský majetek.  Jak se majetek koncentruje v rukou jen několika stovek nejbohatších z nejbohatších.

Ve světě je letos odhadem 1.826 dolarových miliardářů, kteří tak tvoří pouhých 0,00003 procenta světové populace. Jejich majetek však dosahuje výše sedmi biliónů dolarů, tedy zhruba stejně jako hrubý domácní produkt Ruska, Indonésie, Indie a Velké Británie dohromady.

Otázka ale zní, co tvoří tento ohromný majetek?

Miliardari

Proč je ve světě tak málo dolarových miliardářů?

Jsou to snad peníze v trezoru, tuny a tuny papírových nebo kovových mincí? Jsou to snad zlaté cihličky, vybroušené diamanty nebo snad obrazy moderního umění? Nic takového. Podstatnou část majetku těch nejbohatších tvoří vlastnictví firem, resp. akcií těchto firem. Akcií, které většinou nejsou ani v papírové podobě.
Jenom logo Plzeňského prazdroje má vyšší hodnotu než celá technologie vaření piva a logo Microsoftu má hodnotu v řádu desítek miliard dolarů. Tedy hodnotu vyšší, než je souhrnný majetek chudého afrického státečku.

Vzato ad absurdum, pokud bychom písmeno „M“ ze slova Microsoft umístili na náves nějaké zaprášené africké vesnice, chudé tak, že i elektřinu do mobilních telefonů musejí získávat naftovým generátorem, staly by se občané této vesnice rázem nejbohatšími obyvateli afrického kontinentu. Ve skutečnosti to ale tak nefunguje. Vesničané by jen nevěřícně chodili kolem velkého „M“ na jejich návsi a v jejich životě by se nic nezměnilo. Hodnota jednoho písmene z loga Microsoft je nulová. Svoji hodnotu má jen jako spojený celek. A s každou firmou je to stejné.

Hodnota firmy a jejího bohatství spočívá ve spojení tisíců a tisíců inženýrů, programátorů a dalších odborníků v jeden fungující celek. Kdyby se všichni zaměstnanci firmy Microsoft rozhodli naráz odejít ze společnosti, hodnota firmy by byla blízká nule. Bohatství nejbohatší lidí na světě tvoří právě schopnost spojit lidí, aby vymýšleli výrobky a služby, které nám usnadňují život a tvoří jej bohatší a šťastnější.
A za to jim patří velké díky.

V roce 2014 tvořilo 70 % majetku miliardářů právě majetek vytvořený vlastním úsilím, zatímco majetek zděděný po předcích jen 30 %. Nejvýrazněji je tento poměr v USA. Ještě v roce 1996 byl podíl zděděného majetku přes 55 % a majetku vytvořeného vlastním úsilím jen 45%. Podle časopisu Forbes roste počet miliardářů především v Asii a to zejména v Číně. Smutné pro nás Evropany je, že v Evropě nevznikají firmy, které by svým majitelům dokázali přinést v krátké době obrovské bohatství. Obecně v Evropě cesta firem na vrchol je pomalejší než v rozvinutějších částech světa.


Mohlo by Vás také zajímat?

Proč jsou bohatí bohatší a chudí chudší

Mysidira

Maximalizace ekonomického užitku

Představte si, že máte třikrát po sto tisících korunách a rozhodnete se je nezištně věnovat třem lidem.
Vyberete si spolužáky ze základky. Prvním obdarovaným je Petr. Petr je chudý, většinou nezaměstnaný, občas alkoholik, trochu bezdomovec. Druhou obdarovanou je matka na mateřské. Říkejme ji Míša. Míša má dvě děti a manžela, typická střední vrstva. A třetí obdarovanou je … Chcete vidět více? Pokračujte na příspěvek „Proč jsou bohatí bohatší a chudí chudší?“