Camino de Compostela

For pictures scroll down

Svoji cestu jsem podnikl v roce 2009, o prázdninách. Tedy v době, kdy je tu opravdu plno. Šel jsem jen závěrečných 120 km.
Kdybych šel příště, zvolím si květen nebo červen. Zajisté bude méně lidí, nižší teploty a zelenější příroda.

Cesta je pohodlná, vhodná pro kecky, trekový boty nebo dokonce i otevřené páskové boty. Silnice nižších tříd, nějaká lesní nebo polní cesta. Díky množství lidí dostatečně široká. Cyklistická stezka vede jinudy a tak se z cyklisty setkáváte jen ojediněle na silnicích. Rozhodně žádné hory, žádná divočina. Asi jako když půjdete přes Českomoravskou Vysočinu. Kolize v motorovou dopravou nejsou.
Možná budete trochu otráveni ze závěrečných kilometrů před Santiagem. je to průmyslové město s letištěm, dálnici, vysokorychlostní železnici. Nečekejte tedy velkou romantiku.

Abyste byli správní poutníci, „musíte“ mít list poutníka, tzv. Credencial del Peregrino, do kterého sbíráte razítka z cesty. razítka jsou jak v kostelích, tak v ubytovnách nebo i v barech / hospodách po cestě. Ale tento průkaz není podmínka, nejsou na něho žádné slevy (nevím o nich, byť se v průvodcích o nich píše) a není vyžadován ani při přespání na ubytovnách. Průkaz poutníka vám vydají v kostele, ale pozor (!), nemusí jej vydávat po celý den. Ráno je jistější doba než po obědě.

Nocování a stravování

Po cestě je hustá síť hospod, baru, prodejen občerstvení.
Nocovat můžete ve společných ubytovnách (nejlacinější možnost) refugios nebo po hotelích / penzionech, kterých je po cestě také dost. Přestože jsem šel v hlavní sezóně (srpen), neměl jsem žádné ubytování dopředu rezervované a vždy jsem našel rychle pohodlné místo, kde kde složit hlavu.

Osobně doporučuji normální hotely (ceny příznivé), spojené s hospodou. Výhodou hotelů je i to, že nemusíte vycházet brzy ráno s ostatními. Na společných ubytovnách musíte „vypadnout“ do, myslím, osmi hodin. A i když nechcete, již kolem šesté vás hlomozem probudí spolu-nocležníci, kteří vyrážejí ještě před rozedněním. A na hotelových pokojích máte elektrickou zástrčku jen pro sebe. Ubytovny jsou ve větších obcích (městečkách) vzdálených od sebe „normální“ den cesty. Obchody s potravinami se přizpůsobují a v pekařství otevírají již za úsvitu.

Zvykem je chodit ráno a na další ubytovnu se dostat již kolem poledne. To kvůli španělskému vedru a siestě. Ale pokud chcete jít sami, a počasí to dovolí, jděte i odpoledne.
Do cílového Santiaga doporučuji dojít již dopoledne a hned si sehnat ubytování.
Já jsem došel kolem desáté hodiny. Takto jsem bydlel v malém hotýlku hned za rohem od hlavního náměstí.

Mapy a doprava

Mapy: Existují speciální mapy pro Camino, dostupné i u nás v prodeji, které obsahují detailní popis trasy, včetně převýšení, vyznačených ubytoven, hotelů, hospod…

Jak ze Santiaga: nejlepší je vlakem. Ale pozor (!) vlaky jsou ve Španělsku povinně místenkové a bez místenky se do něj nedostanete. A mezi městy nejezdí tak často jako u nás. Doporučuji kupovat lístky vždy nejméně den předem. Byl jsem svědkem, jak poutníci chtěli odjet, a divili se, že lístky na vlak jsou až na zítra. A to bylo poledne.

Cestování : nejlepší možnost – vlaky rychlé, pohodlné, čisté, vždy s barem. Ale povinně místenkové, jezdící jen občas a dražší. Na nádražích povinné kontroly zavazadel na výbušniny. Kolem velkých měst (Madrid, Barcelona) jezdí příměstská vlaková doprava, která jezdí často a není povinně místenková.
Autobus jsem využil taky, levnější možnost, byť pomalejší a méně pohodlný.

Domluva: málokdo mluví jinak než Španělsky. Obsluha v restauracích, jídelní lístky vše v místním jazyce.

Společenský život

Společenský život po cestě moc není. Tím myslím hlučné diskotéky, bary otevřené přes půlnoc a podobně. Jsme přece jenom na duchovní cestě. Na druhou stranu jsem po celé trase nepotkal náboženské blouznivce či kolektivní zpěvy náboženských písní. Putování bych přirovnal k nedělnímu výšlapu nebo nějakému dálkovému pochodu.

Po cestě se s nikým, pokud nechcete, bavit nemusíte. O prázdninách se cesta do Camina stala módní záležitosti a tak to také vypadá.

Věkový průměr srpnových poutníků / turistů je kolem 25 let.