Volby rozumných možností

 

Londýnské volby

cyklo-zabradli

Cyklo zábradlí před brněnským hlavním nádražím

Dnes se konají v zemi za kanálem mnohé volby, včetně volby Londýnského starosty. Boris Johnson totiž již nekandiduje. Proti sobě stojí Sadiq Khan a Zakem Goldsmith. Přestože souboj není prost ostrých výpadů, oba politici prosazují zelený Londýn: zmražení cen jízdného ve veřejné dopravě, a/nebo autobusové přestupné jízdenky.

Kandidáti slibují vyřešit dopravních zácpy v ulicích a rozšířit příměstskou železnici. Problémem je ale i dostupné bydlení, kdy byty a domy v centru Londýna spekulativně nakupují číňané a občané blízkovýchodních států. To jsou aspoň jasná a srozumitelná témata na lokální úrovni.

Ráno jsem si četl o Brazílii dnes. Smutné to čtení. Časy prosperity jsou dávno pryč. Ceny ropy, sojy, železné rudy a masa, které nakupovali především Číňané, jsou nízké a peníze, které plynuly do brazilské státní pokladny byly již dávno rozdány chudým lidem. Do vzdělání chudých se ale neinvestovalo. A k tomu Olympiáda. Korupce dusí nejen ekonomiku, a není dne, aby v souvislosti s Olympiádou nebyl někdo ze stavebních firem a politiků zatčen za korupci a předražené zakázky. Chudí jsou chudší než předtím, navíc zatížené exekucemi z dob, kdy utráceli vládou rozdávané peníze a kdy se čekalo, že tento mejdan jen tak brzo neskončí. Podobně jako v Řecku.
Pro srovnání, v sousedním Ekvádoru investoval vláda prezidenta Rafaela Correa peníze z ropy do vzdělání především těch chudých. Výsledkem je dnešní trvalý ekonomický růst Ekvádoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.